close

Hírek

Meghívó

Antall József születésének 93. évfordulója alkalmából rendezett

Emlékestre


Megemlékezést tart:

 Prof. Dr. Habil. Szalály Sándor, Dsc

a Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatója

 

 Pálfy G. István

újságíró, irodalomtörténész

 

Házigazda:

Csáky András

 

Időpont: 2025. április 11., 17.30 

Helyszín: Ceglédi Városháza Díszterme
(Cegléd, Kossuth tér 1.)

bezár

Antall József Baráti Társaság

"A rendelkezésére álló idő rövidnek bizonyult. Ám ez nem csökkenti Antall József történelmi érdemeit, amelyeket hazája jövőjének építésében szerzett. (Alois Mock)"

előző következő
Kommentár Megemlékező beszédek 2011. december (18.) Szentgyörgyi András beszéde
  • Antall József
    • A család története
    • id. Antall József
    • Antall József élete
    • Tételes biográfia
    • Politikai eszmerendszere
  • Emlékezet
    • Temetés
    • Emlékhelyek
  • Archívum
    • Beszédek
    • Parlamenti beszédek
    • Interjúk
    • Politikai írások
    • Tanulmányok
  • Kommentár
    • Megemlékező beszédek
    • Interjúk
    • Írások, esszék, tanulmányok
    • Könyvek
    • Videók
  • Antall József Baráti Társaság
    • Adatok, dokumentumok
    • Modell és Valóság előadássorozat
    • Vendégeink voltak
    • Biztonsági intézkedéseink
    • Tagjaink voltak
    • Hír archívum
  • Adományozói felkérés
  • Kapcsolat

Honlapunk fejlesztését támogatta:

Alapítvány a Közjóért

 

 

 

 

 

Szentgyörgyi András beszéde

Emlékbeszéd Antall József miniszterelnök halálának 18. évfordulója alkalmából.

„Történész vagyok, s nem tagadom érdekel az utókor ítélete is, nemcsak a kortársak véleménye. Bízom abban, hogy nem szégyenletesen vonulunk be a történelembe.”

Idézte édesapját Antall Péter egy vele készített interjúban.

 Hölgyeim és Uraim, tisztelt Emlékező Közösség,

 Az Antall József Baráti Társaság nevében köszöntöm az itt megjelenteket, akik ismét összejöttek, hogy megemlékezzenek a 18 éve elhunyt magyar miniszterelnökről.

Úgy vélem, hogy – bár eltelt közel két évtized - a szó történettudományi értelmében mi még nem vagyunk az az „utókor”, amelyet Antall József említett a fiával folytatott idézett beszélgetésben. Azt mondják, hogy a történelem ítéletéhez megfelelő távlat szükségeltetik. Csak az így felhalmozott ismeretanyag képes a végletekig bonyolult világban az ítéletalkotáshoz szükséges összefüggések feltárására. 

Éppen ezért különös szerencséje a közéletnek, nemzetének és a világnak egyaránt, ha olykor-olykor feltűnik egy olyan politikus, akiről fellépése pillanatától sugárzik a bizonyosság, hogy a szűkebb és tágabb közösség hivatott szolgálója kíván lenni, és ennek érdekében tehetségével, felkészültségével értő módon teszi, amit tennie kell.

Antall József miniszterelnök személye nemzetének – a történelmi sorsfordulók megannyi kudarcos és méltatlan szereplője után – ezt a különös szerencsét jelentette.

Az elmúlt közel két évtized történései mint trójai rétegek rakódtak a rendszerváltozás első négy évére, de Antall József emléke nem halványult, sőt, államférfiúi kvalitásai és működése immár erőteljesebb kontúrokkal rajzolható meg.

Életútját  és miniszterelnöki működését sokan és sokoldalúan méltatták a mögöttünk hagyott években. Engedjék meg nekem, a miniszterelnök egykori közeli munkatársának,  hogy itt és most arról az emberi, szellemi,  cselekvési minőségről szóljak néhány szót, amely Antall József tevékenységét egyetemessé transzformálta. És ez az egyetemesség – az emberség, a gondolkodás és a tettek ritkán tapasztalt egysége emelte személyét a magyar nemzet, a magyar történelem vitathatatlanul pozitív alakjává. 

A politikus Antall József emberi tartását, erkölcsi mércéjét a családi indíttatás, a kitűnő iskola és az a tág horizontú értelmiségi lét határozta meg, amely – abból a generációból – annyi kiválóságot adott a honi tudományos- és művészvilágnak. Szilárd meggyőződése volt a történelmi-társadalmi folyamatok szükségszerű kontinuitása,  a társadalom tanulva építkező szerves fejlődése. Nem az avitt és olykor súlyos bűnökkel terhes múltat kereste – ahogy ellenségei szemére vetették -, hanem a megelőző évek diktatúráit tartotta  történelmi ficamnak, vállalhatatlan társadalmi-gazdasági-szellemi mutációnak. Természetesen azt is tudta, hogy a történelmi kontinuitás durván szétszakított fonalát nem könnyű újra megtalálni és összeilleszteni.

Az antalli – a koalíciós – kormányprogram, amely  a szabadság, a nép, a gazdasági fordulat és az európai gondolat alapján nyugodott, méltó kifejezése volt egy XX. század végi modern, de múltját nem eltörlő európai jogállamnak.

A megvalósítás azonban embertelen erőfeszítést igényelt. Egyszerre kellett megváltoztatni a gazdasági fundamentumot és a társadalmi-politikai felépítményt. És mindezt akkor, amikor mellőzhetetlen kötelesség volt szembe nézni a diktatúrák okozta emberi szenvedésekkel, anyagi kártételekkel. Mindannyian fájón emlékezünk a sok-sok kárpótlási törvény gazdasági, politikai, jogi-alkotmányos botladozásaira, és arra, hogy e törvények Antall József és kormánya minden törekvése ellenére sem elégséges anyagi reparációt, sem igazi lelki megnyugvást nem eredményeztek.

 Belső nehézségeinket csak fokozta a hazai ellenzék fellépése és hangneme, amely a parlamentáris demokráciák általánosan elfogadott színvonalát mélyen alulmúlva opponálta Antall József szándékát, tetteit és nyilatkozatait. Ez az ellenzéki attitüd nemcsak a belső légkört mérgezte, hanem exportcikké vált, és a hír- és más csatornákon keresztül külföldön is hangot kapott. Megállapítható, hogy lényegében ekkor kezdődött az a  hazai és külhoni gyanakvás a magyar konzervativizmussal szemben, amely gyanakvást Antall József megkérdőjelezhetetlen személye is csak enyhíteni volt képes. Elgondolkodtató a mai napig azt tapasztalni, hogy bizonyos körök mennyire hajlamosak  a hazai konzervatív gondolatot és nézetrendszert a szélsőjobbal összemosni, és mennyire fájó folyamatosan hallani a rosszallást a nemzeti elkötelezettséget hirdetőkkel szemben.

Belső viszonyaink és gondjaink  mellett nem mulaszthatjuk el felidézni a 20 év előtti korszak külpolitikai csomópontjait, azt a derűsnek igazán nem jellemezhető hátteret, amelyben az új Magyar Köztársaság tette meg kezdő lépéseit: a Szovjetunió felbomlása, az Öböl-háború, a délszláv háború. És ráadásként: északi szomszédunk elterelte a Duna, a határfolyónk egy jelentős szakaszát…..

Ebben a közegben – ilyen keretek között is – Antall József felkészülten és otthonosan mozgott. A korszak markáns és meghatározó politikusai: George Bush USA elnök, Margaret Teacher brit miniszterelnök és mindenek előtt Helmuth Kohl NSZK kancellár mindig figyelmesen hallgatták véleményét és kitüntették bizalmukkal a magyar miniszterelnököt.

A mértékadó nyugatnak ez a kitüntető bizalma nyilvánult meg a Robert Schuman díj odaitélésében 1991.-ben, és 2009.-ben is, midőn az EU brüsszeli központjának egyik épületszárnyát Antall Józsefről nevezték el. Antall József baráti jobbot nyújtott belső ellenzékének, az egykori elnyomó birodalomnak és a velünk szemben mindig görcsös szomszédos országoknak. Gesztusaiban nemcsak a XIX. századi kiegyezés nagy politikusainak példája lebegett szeme előtt. Hitt a demokráciák meggyőző erejében, sikerében és a magyar nép alkotó erejében.

Orbán Viktor mondta róla 2003.-ban a Mány községi emlékszobor avatásán: „Antall József nagy példaképeket követett, de mindig a saját útját járta.”

Emlékezzünk róla kegyelettel és a nagyjainkat megillető tisztelettel.

Köszönöm figyelmüket.

Az Antall József Baráti Társaság oldalain található tartalmak letölthetőek, felhasználhatóak, harmadik fél számára továbbíthatóak a forrás és az elérés feltüntetésével.

webdesign, honlap készítés, weblap készítés,
        arculattervezés, szoftverfejlesztés, grafika, ügyviteli rendszer, hosting